Žijete v souladu s Vaší dóšou?

Základními principy ájurvédy jsou správná strava, kvalitní spánek a zdravý sex. Zejména správná strava dokáže nejen léčit, ale i předcházet zdravotním potížím. Důležité ovšem je přizpůsobit jídelníček svému typu dóši, protože konzumace zdravých potravin nemusí vždy být pro Vaše tělo přínosné, pokud daná potravina nevyhovuje Vaší konstituci. Ájurvéda rozlišuje tři základní typy dóš:
vyznačené čakry.jpg
Váta

Váta se fyzicky projevuje štíhlou, drobnou, ale i vysokou postavou, kůže je chladná, vlhká. V obličeji malé úzké oči i rty, nos též malý. Mentálně se projevuje bystrostí, ale i náladovostí, paměť je slabší. Energie váty se soustředí na řízení dechu, srdce, pohybu svalů, přívod živin ke všem buňkám a odvod odpadních látek. Potraviny vhodné pro tuto dóšu jsou vařená teplá jídla, připravená na oleji, teplé polévky i nápoje, dále mléčné výrobky, semínka, oříšky a sladké ovoce. Naopak vyvarovat se konzumaci jídlům studeným, neplnohodnotným typu fast food, všem pochutinám, ale i fazolím a košťálové zelenině.
muž a jóga.jpg 
Pitta

Náleží střední postavě, kůže teplá s velkým množstvím mateřských znamének a se sklonem k akné, v obličeji je dominantní nos a tvar srdcovitý. Vyniká skvělou pamětí a organizačními schopnostmi, ale mívá sklony k hněvu a podrážděnosti. Pitta je symbolem metabolismu, řídí tělesnou teplotu, zažívání a transport živin. Vhodnými potravinami jsou málo kořeněná jídla, ochlazující potraviny, nápoje pokojové teploty, syrové zeleninové saláty. Naopak nevhodná jsou kořeněná ostrá jídla, kofein, jogurty, sýry, ořechy, maso, ryby, vejce, cibule, česnek, řepa, rajčata, lilek, špenát, papriky.
exotické koření.jpg 
Kapha

Projevuje se velkou, vyšší, zakulacenou postavou, s vlhkou kůží. Kulatý obličej, velké oči, plné rty, velký nos, silné vlasy. Povaha je tišší, přemýšlivá, svědomitá a soucitná, ovšem často líná a s dlouhodobým přetrvávajícím hněvem. Udržuje imunitní systém, spojuje kosti, šlachy, kůži. Vhodná jsou lehká, nízkotučná jídla, fazole, zelenina, bílé drůbeží maso, med, jablka, hrušky, brusinky, borůvky. Nedoporučuje se konzumovat studená jídla i nápoje, červené maso, ořechy, sladké ovoce, rajčata, meloun, okurky, pšenice.

 

Určitě stojí za zmínku, že málokterý člověk je čistě jednodóšový typ. Většinou se jedná o kombinaci dvou typů, kdy jeden převažuje. Ve výjimečných případech jsou zastoupeny všechny tři principy.