Starodávný Lijiang, místo, kde stále vládnou čínské tradice

Je jenom málo míst, kde byste našli tu „pravou“ neturistickou a nekomerční a „čínskou“ Čínu. Musíte se vydávat hluboko do vnitrozemí asijského kontinentu, až k samotnému podhůří Himaláje. Právě zde najdete na úpatí hor městečko Lijiang, jehož starou část budete jistě obdivovat.

Osm set let staré Číny

Najdete tady čínskou menšinu Naxi, která tady žije již více než půl tisíciletí, ale také tibetské mnichy, kteří sem přišli z hor na druhé straně Himaláje. Narazíte tady ale také na mongolské kočovníky a původní Čínské obyvatelstvo.

Město, které se dostalo na Seznam Světového kulturního dědictví UNESCO
V roce 1996 otřáslo Himalájí i městem Lijiang zemětřesení. Proto obyvatelé uvítali, když bylo město zapsáno na tento prestižní seznam – získalo tak dostatečné množství financí, které pomohlo město obnovit a znovu zapojit do ekonomického prostoru. Tento seznam má však i negativní stránku, a tou je pozornost.

Tedy pozornost tisku a novinářů je vždy dobrá, obyvatelé mají dostatečné prostředky k obživě a udržování tohoto místa. Ovšem tohle místo je proslulé právě oním klidem a životem v míru, který se zde nemění a není ničím ohrožován. Ale od počátku tisíciletí toto místo objevili turisté, kteří tento mír narušili. Začalo sem jezdit příliš mnoho turistů, kteří si potrpí na masovou turistiku, což sem samozřejmě láká jiné kultury, které toto město, tolik stovek let zvyklé na své rajské zahrady, stálé obyvatelstvo a pověstný klid, ohrožují a mění.

Proto vám doporučujeme, abyste se do tohoto místa, pakliže sem chcete přijet, nejezdili během letních prázdnin, tedy během června, července a srpna. Vyhnete se sice nejlepšímu počasí, ale také davům turistů, kteří berou posvátnou atmosféru tomuto místu.

Avšak můžete si toto místo spojit také s návštěvou Tibetu, který je od města Lijiang vzdálen sotva čtyři hodiny cesty.