Nejužitečnější matematická poučka

Pochybujete o tom, že v dnešní době, kdy existuje nekonečná řada výpočetních technologií
a kalkulaček, skutečně potřebujete z matematiky umět něco, co Vám jejich funkce pomůže v krizových situacích nahradit?
Věřte, že jste na omylu.
Protože i v matematice existují docela jednouché poučky, které můžete užít v tisících situacích a jejichž znalost by tak měla patřit k základní vědomostní výbavě každého dospělého člověka.
Tou zřejmě nejvyužitelnější je metoda užití za pomocí takzvané trojčlenky.
kalkulačka ilustrace 
Dva sloupce, čtyři čísla a jeden zlomek
To je vše, co si potřebujete pro možnost nakládání s trojčlenkou osvojit. V zásadě Vám postačí porovnat čtyři číslice, z nichž dvě představují běžné číslo a dvě procentuální zastoupení. Jedná se o látku, kterou jsou schopni žáci zvládnout na druhém stupni základní školy. Není tak možné se vymlouvat na nedostatečné vzdělání, jelikož základní škola je ze zákona povinná pro všechny Čechy.
K čemu že trojčlenka vlastně slouží
Za pomocí tohoto jednoduchého poměrového matematického nástroje můžete vypočítat zastoupení nějakého prvku mezi ostatními, cenu zboží po jeho slevě, nebo například dobu, kterou budete potřebovat ještě k dokončení určitého úkolu.
Že Vám to zní všechno nějak podezřele složité? Pokud si stále myslíte, že trojčlenka není nic pro Vás, věřte, že čas, který případně budete muset věnovat k jejímu oprášení či naučení se se Vám nekonečněkrát vrátí zpět a v situacích, kdy nebudete mít po ruce kalkulačku (a třeba se v nich bude jedna i o Vaše vlastní finance) budete vděční za to, že ji umíte využít.
složitá matematika 
Tak na co ještě čekáte? Hurá k učebnicích nebo odborným internetovým zdrojům a vzdělávat se!
Přece nechcete riskovat, že jednou až bude zapotřebí, nebudete vědět kudy kam, nebo že Vás Vaše děti zahanbí lepší znalostí něčeho, co je natolik elementární, že byste si neměli dovolit to během života zapomenout.