Jak odlehčit své peněžence?

Dovolená, nějaký pěkný módní kousek na sebe, festival nebo nový mobil – každý z nás by si občas něčím chtěl udělat radost. Kde na to ale vzít? Získat dost peněz pouhým šetřením se může zdát nereálné, proto mnoho lidí řeší tento problém brigádami nebo jinou prací navíc, případně prodejem věcí, co už vlastní. Přitom naspořit dost peněz není zase tak složitá záležitost, když víte jak na to.
odškrtávání růžově.jpg
1.      Pište si seznamy
Obecně panuje názor, že nákupní seznamy jsou jen pro ty, kteří si nejsou schopni zapamatovat, co vlastně chtějí nakoupit. To ale vůbec nemusí být pravda. Obyčejný nákupní seznam vám může ušetřit stovky korun. Když totiž víte, pro co jdete a řídíte se svým nákupním seznamem, je méně pravděpodobné, že budete utrácet za věci, které nepotřebujete. Nebudou na vás tolik působit všemožné slevy a „výhodné“ nabídky, nepodlehnete například chuti na tabulku čokolády, kterou jste vlastně vůbec nechtěli.
Dobrým způsobem šetření jsou také dlouhodobé seznamy, kde si vypíšete všechny vetší položky, které si chcete pořídit za týden/měsíc/rok. Pomůže vám to vytvořit si větší povědomí o tom, co vlastně budete nakupovat a pokud budete svůj seznam dodržovat, nebudete si pořizovat tolik zbytečností.
2.      Myslete dopředu
Tento bod úzce souvisí s bodem předchozím. Vždy si předem rozmyslete, co vlastně hodláte nakupovat a jak to v budoucnu uplatníte. Jestli náhodou nemáte v daném časovém období jiný, důležitější výdaj a jestli není daná věc úplně zbytečná. Také si uvědomte, co všechno už vlastníte a jestli nepostačí to. Tato rada platí převážně na oblečení, kterého má většina z nás ve skříni až moc, jen si to pořádně nepřipouštíme.
 
3.      Zvládněte to sami
Ne všechno si musíte kupovat. Velkou část toho, co nakupujete, dokážete vytvořit doma sami. Stačí obětovat trochu času a trpělivosti (a někdy ani to ne).  V prvé řadě je to jídlo, za které průměrný člověk zbytečně utrácí ze všeho nejvíc. Místo dovezené pizzy si upečte vlastní, lepší a levnější, místo drahého smoothie si nějaké umixujte sami… je to jednodušší než si možná myslíte. 
příprava polévky.jpg
Další takovou položkou může být vlastě cokoli, co vám přijde na mysl. Po pár minutách strávených na internetu najdete návody na vše od bytových doplňků po kosmetiku. A přitom ve velké většině není vyžadována ani nějaká velká šikovnost či kreativita. Jako bonus k tomu získáte snad i docela zajímavý koníček.