Máte stinnou zahradu? Nevadí. I taková může krásně vykvést

Většinu zahrádkářů nebo majitelů pozemků trápí, když na jejich zahrady nesvítí slunce. Nedočkají se tak vykvetlých květů s romantickým nádechem a oku lahodící. Avšak málokdo ví, že jsou i rostliny, které se obejdou bez přímého světla a jejich atraktivní barevné květy budou vévodit stinným místům zahrady. Vždy tedy existuje možnost, že i zahrada ve stínu se může zelenat a kvést. Když se totiž správně osází, poskytne nejenom odpočinek v chladu, ale také nevšední kout plný krásy. Hodně zahradníků doporučuje tis červený. Stín mu vůbec nevadí, ba naopak svědčí. Na trhu jsou, mimo klasických zelených, i kultivary zbarvené do žluta. Také jsou k dostání polehlé, sloupovité nebo s převislými větvemi. Všechny se dají dobře tvarovat nebo použít do živých plotů. Také jedle korejská nebo jedlovec kanadský vytváří hezký dojem divoké přírody.
bílý květ

Neopomenutelnou součástí zahrad jsou keře. I dnes už jsou takové, které nevyžadují plnou sílu slunce, protože nemají květy, ale atraktivní zbarvení kůry nebo listů. Dobře působí například svída výběžkatá, zbarvená do žluto-zelena a v zimě tak zářící ve sněhové pokrývce. Stejně tak svída bílá, která má nápadné červené větve. Ve stínu obstojí svým růstem i dřišťál, který je navíc léčivý a jeho plody bobule můžeme sbírat.
květy pelargonie

Naopak hortenzie velkolistá je keř s překrásnými velkými květy a parádu udělá také zimostráz neboli buxus, se svými drobnými zelenožlutými lístky. Jako stálezelený se doporučuje břečťan. Ten svojí barvu neztratí ani v zimním období, bude tak vévodit truhlíkům i zdem ve všudypřítomné bílé pokrývce. Ve stinných zahradách, s velkým množstvím stromů nebo jehličnanů, je problémem i tráva jako taková. Její absence neznamená mít ošklivý rozbahněný trávník, ale vysázíme-li místo ní drobné rostlinky nebo cibuloviny, zbavíme se nevzhledné plochy a nahradíme ji luxusní hrou barev. Rychle poroste barvínek, ale také zběhovec plazivý nebo mochnička trojčetná. Jako cibuloviny se doporučují sněženky i bledule, také ladoňky a modřence. Bohužel po jejich odkvětu zůstane místo prázdné a chmurně vypadající. Z vyšších trvalek jsou to různé druhy kapradí, které vypadá velmi divoce, ale také čemeřice, kvetoucí v zimě a na jaře. Mezi letničky, kterým se daří ve stínu, patří fuchsie i begonie.