„Otcové internetu“

Chce komunikovat s mimozemšťany

První internetová sít byla spuštěna roku 1969 a není dílem jednoho člověka. K těm nejdůležitějším vědcům, kteří se na vytvoření internetu podíleli, neodmyslitelně patří Vinton Gray Cerf. Díky svému obrovskému přínosu v informatice je právem označován za „otce internetu“ a držitelem hned několika cen, jako je například i významná „Queen Elizabeth Prize for Engineering“.
 ukazatel myši na fb
Hlavním objektem jeho výzkumu je takzvaný MEZIPLANETÁRNÍ INTERNET.
Jak již název napovídá, tento druh internetu by mohl Zemi umožnit komunikovat s případnými civilizacemi na jiných planetách. Dalším případným využitím je dálková navigace, díky které by roboti mohli prozkoumávat podmínky vzdálených planet.
 globalizace

Dítě matematiků

Dalším mužem, který přispěl k vynalezení internetu, je Timothy John Berners-Lee. Timothy měl lásku k číslům a logice v krvi, jeho rodiče totiž patřili k významným matematikům. Dnes je spojován především s „Webem“.
 
Méně z nás už ví, že je také tvůrcem HTMLa HTTP, které s Webem samozřejmě úzce souvisí.
HTML je zkratkou pro „Hyper Text Markup Language“. Jde o speciální jazyk využívaný v programování.
V případě HTTP, tedy „Hypertext Transfer Protokolu“ se jedná o způsob jak přenášet data mezi prohlížečem a serverem.
 ukazování na kouli

„Přes noc“ celebritou

Mezi nejznámější tvůrce jedné z internetových služeb, konkrétně „Facebooku“ patří nepochybně Mark Elliot Zuckerberg. Mark se prakticky přes noc přeměnil ze studenta Harvardovy univerzity v celebritu a stal se jedním z nejbohatších lidí světa. Nikdy totiž nepředpokládal, že by Facebook mohl mít tak obrovský úspěch. Kolem Facebooku se vedlo několik právních sporů. Mark také prozradil, proč dal sociální síti právě modré zabarvení. Trpí totiž barvoslepostí a rozeznává špatně některé barvy. To se ovšem netýká modré.
Osobní život vědátora je neméně zajímavý. Za ženu si vzal čínsko-vietnamskou dívku, díky které se začal učit mandarínskou čínštinu a stal se z něj zapřisáhlý vegetarián.
 
Lidí, kteří pomohli vyvinout internet do takové podoby, jak ho známe dnes, jsou desítky. Nepřisuzujme tedy zásluhu internetu jen některým z nich.