Jak na domácí rajčata

Teplo a světlo až na prvním místě

Jako první věc je třeba si uvědomit, že rajčata jsou teplomilné rostliny. Ideální pro jejich pěstování jsou tudíž různé zahradní skleníky. Avšak kdo je nemá, nemusí zoufat. Stačí na zahradě najít nejslunnější místo a své sazenice zasadit. Ti kdo nebydlí v domě se zahradou, také nemusejí skládat zbraně. Sluncem zalitý záhon se dá snadno nahradit kyblíkem či pytlem, umístěným na dobře osvětlovaném balkoně, ideálně na jižní straně.
bush rajčata

Sázet na jaře

První krok, určení správného umístění našich budoucích rostlinek, již máme za sebou. Nesmírně důležité však je i správné načasování sadby. Je vhodné rajčata sázet v době, kdy jsou jarní mrazíky již minulostí. Doporučujeme tedy období druhé poloviny května. Je vhodné sázet v přiměřené hloubce, doporučuje se zhruba 10 centimetrů pod zem. Pokud zasadíme sazenice příliš hluboko, koledujeme si o neúspěch, neboť zemina je na jaře po zimě ještě prochladlá a tvrdá. Nezapomeňme ani na upevnění vhodných opěr, ideálně tedy volíme kovové či dřevěné tyče, případě rajčata sázíme při plotu. Rostlina totiž nemá tak silný stonek, aby mohla sama růst do výšky a ještě k tomu unést plody, navíc by jí bez opory hrozilo polámání při sebemenších poryvech větru. Pokud chceme rajčata přihnojit, nemůže to být na škodu. Optimální jsou pro ně vápenatá hnojiva. Kdo není příznivcem umělých hnojiv, může si vyrobit hnojivo vlastní, přírodní.  Například smícháním slepičího trusu s vodou, v poměru dva díly trusu k jednomu dílu vody. Směs je potom třeba nechat 14 dní ustát a při zalévání mísit s vodou v poměru 1:10.
mini rajčata

Zalévat, zalévat, zalévat

Nesmíme zapomenout, že vedle světla a tepla rajčata vyžadují i vodu. Velké množství vody. Doporučujeme zalévání ráno a večer, a to zeminu, nikoli listy. Při smáčení je totiž vystavujeme nebezpečí plesnivění. Pro pěstování v pytli či kyblíku doporučujeme udělat do dna několik děr pro to, aby přebytečná voda mohla volně odtékat pryč. Kořenový systém je totiž při přebytku vlhkosti v půdě náchylný ke hnilobě.
plastová konev
Na závěr lze doporučit trpělivost. Jelikož žádný učený z nebe nespadl, není nutné se vzdávat při prvotních pěstitelských neúspěších. Naopak je třeba odhalit vlastní chyby a poučit se z nich v dalších rajčatových sezónách. Přejeme hodně úspěchů a co nejchutnější plody!