Změna, díky které bude vaše online vyhledávání rychlejší a bezpečnější

DNS je často porovnáván s telefonním seznamem, jelikož převádí slova z názvu domény do adresy IP, což jsou čísla, která tento název představují. Například 172.217.6.68 vás přenese na adresu google.com. Zčásti proto, že je pro lidi snazší zapamatovat si slova než řetězce čísel, je DNS právě tím, co rozpoznává konkrétní číselné řetězce jednotlivých serverů, jejichž adresy jsou zadávány do internetového prohlížeče.
věda a technika
Můžeme si však sami vybrat, jakou službu DNS bude náš počítač používat. Pokud však takto neučiníme, společnosti poskytující internetové připojení, jako Verizon nebo Charter, to udělají za nás. Tak kupříkladu Comcast využívá interní systém. Případně, namísto toho, abyste pracovali s výchozím nastavením, můžete u společnosti Cloudflare zvážit přepnutí na novou službu DNS: 1.1.1.1. Přechod na takovéto nastavení má dvě výhody.
Zaprvé tato služba poskytuje vyšší rychlost při vyhledávání, a zadruhé, klade důraz na respektování soukromí svých uživatelů, takže každých 24 hodin maže příslušné DNS záznamy. Navíc nejde o první službu tohoto druhu: společnost Google rovněž provozuje službu DNS Google Public, která, stejně jako verze 1.1.1.1, je k dispozici zdarma.
žlutý kabel
Výběr varianty, jakou je 1.1.1.1, znamená, že webové stránky, které navštívíte, jsou zpracovávány službou Cloudflare, a nikoliv poskytovatelem internetových služeb, přičemž protokoly z tohoto procesu budou pravidelně odstraňovány, což činí internetové vyhledávání mnohem bezpečnějším, neboť data, která byla smazána před dostatečně dlouhou dobou, je těžké hacknout. A zatímco vaše internetová společnost bude stále znát IP adresy webových stránek, které prohlížíte, přechod na 1.1.1.1 je symbolický krok, který vkládá klíčovou stránku procesu online vyhledávání do rukou společnosti, která informace týkající se vás nebude sledovat.
Historie našeho hledání totiž může odhalit například naše náboženské nebo politické preference, případně i informace o našem zdravotním stavu.