Jak vybrat školákům kroužky

Mimoškolní aktivity napomáhají vašim dětem nejen ve vzdělání, vedou je také k zábavě, rozvíjení jejich talentu, socializaci a k vyplnění volného času. Jaký kroužek je tedy pro vaše dítě vhodný? Rozhodovat o volnočasových aktivitách by neměli jen rodiče, ale také děti sami. Jak tedy vybrat správně ten správný zájmový kroužek, aby byli spokojeni úplně všichni?
skateboard a míč
Kdy je vhodné s kroužky začít?
Dnes děti začínají se zájmovými kroužky již ve školce. Ovšem to rozhodně není nutné, a ne vždy vhodné. Každé dítě je totiž jiné a má různé schopnosti vnímání a soustředění. Když dítě začne povinnou školní docházku, začne mu tím čas plný nových povinností. Proto není vhodné nakládat mu další nápory. Rodiče by měli sami rozpoznat, kdy je vhodný čas s kroužky začít, aby toho na jejich dítko nebylo najednou příliš mnoho. Jak kroužek vybrat?
kostým motýlka

Zájmový kroužek by měl dítě především bavit. Proto byste děti neměli do kroužků nutit, měly by sami chtít a být tam spokojeni. Vhodné je kroužky trochu nakombinovat, jeden by měl být zaměřený na pohyb, druhý na kreativitu. Dva kroužky týdně většinou stačí, starší děti jich mohou mít o něco více. Myslete však na to, aby jim zbyl i volný čas, který budou trávit jen podle sebe. Kroužky se totiž postupem času stávají povinností, od kterých je potřeba si odpočinout. Děti se potřebují během školního roku odreagovat nejen od domácích úkolů, zkoušení, písemek, ale také právě od zájmových kroužků. Skvělé zpestření jim připravte třeba na volnou sobotu.
malování s voskovkami
Vybírejte pečlivě
Vždy volte takový kroužek, který vede učitel s dobrými referencemi či prověřený oddíl. Často pomůže, když se alespoň na jednu jejich hodinu přijdete i s dětmi podívat. Poznáte tak atmosféru, přístup lektora i náplň hodiny.

Co když dítě kroužky střídá?
Střídání různých aktivit vůbec nemusí být na škodu, zvláště je-li váš potomek zručný ve více oblastech. Někdy dítě musí vyzkoušet více kroužků, aby přišlo na to, co ho baví. Proto mu nebraňte, když bude jednu chvíli chtít chodit na fotbal a posléze na keramiku či dramaťák.