Florbal, sportovní fenomén 21. století

Florbal je kolektivní míčový sport, ve kterém proti sobě v tělocvičně, na hřišti o rozměrech zpravidla 20 na 40 metrů, stojí dvě pětičlenná družstva a jejich brankáři. Hráči v poli se snaží dostat za pomocí plastových hokejek dírkovaný míček do branky soupeře, na dodržování pravidel potom dohlížejí dva rozhodčí.
florbalový hráči
Ačkoli se dnes nejlepší florbal hraje ve Švédsku, které se pravidelně na světových šampionátech umisťuje na příčkách nejvyšších, původně tato hra vznikla v USA. V jedné místní továrně si jí krátili přestávky dělníci již na konci padesátých let minulého století. Opravdového rozvoje se ale hra dočkala v sedmdesátých letech ve zmíněném Švédsku. Zavedli ji tam hokejisté, kteří s ní zpestřovali svou letní přípravu. Dnes je tato země ve florbalu nejúspěšnější, k čemuž jí napomáhá i široká členská základna, čítající 120 tisíc registrovaných hráčů. Ve Stockholmu se také v roce 1996 konalo první florbalové mistrovství světa, finále ovládli, jak jinak, domácí hráči, když ve finále porazili výběr Finska.
V české republice, zemi kde mají tradici spíše fotbal a hokej, se florbal postupně zabydlel také. Těží z toho, že je svou podstatou podobný výše zmíněnému tradičnímu hokeji, avšak odlišuje se od něj svou finanční nenáročností. Zatímco cena výbavy i amatérského hokejisty zpravidla přesahuje 10 000 korun, florbalistovi stačí florbalová hokejka, která se dá pořídit v cenové relaci okolo jednoho tisíce korun, sálová obuv a sportovní oděv. Nemluvě potom o srovnávání nákladnosti pronájmu ledové plochy a obyčejné tělocvičny. Dnes je v česku přes 70 000 registrovaných florbalistů, v tom jsme druzí hned za Švédskem. Přímé přenosy z nejvyšší soutěže, Superligy, potom pravidelně vysílá Česká televize.
florbalový míček
V minulých letech se u nás konalo mistrovství světa mužů i žen, největším úspěchem mužské reprezentace jsou potom jedno druhé a dvě třetí místa z mistrovství světa.
V současnosti je pro florbal největší výzvou zařazení do programu olympijských her. K tomu však potřebuje ještě větší rozšíření po celém světě, nejen v několika zemích Evropy. Rovněž je pro něj překážkou, že negeneruje tolik peněz jako sporty ostatní, vždyť v Česku, florbalové velmoci, je stále většina elitních florbalistů na amatérské úrovni, profesionálů živících se pouze florbalem máme poskromnu. Nechme se tedy překvapit, jaký osud čeká tuto zajímavou hru v budoucnosti.