Jedlá soda, pomocník při úklidu

Ve zkratce je možné prohlásit, že tímto práškem lze nahradit většinu úklidových prostředků, bez nichž si nyní pravidelné gruntování nedokážeme představit. Uveďme si několik variant, jak lze jedlou sodu využít.
vytírání mopem

1. Univerzální čisticí sprej

K výrobě levného, nezávadného, a hlavně účinného univerzálního čističe postačí několik složek, které najdeme v naší kuchyni. Budeme potřebovat 2 polévkové lžíce sody, 1 sklenici octa (asi 150 ml), 2 sklenice vody. Chceme-li, aby náš krásně voněl, ještě doplníme 10 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Tento prostředek je vhodný prakticky na všechny povrchy s výjimkou granitových dřezů. Výrobky z granitu by časem působily zašlým dojmem, mnohem účinnější je v tomto případě obyčejný jar na nádobí.

2. Abrazivní prostředek

Pokud si nevíme rady s vodním kamenem a usazenými nečistotami v koupelně, stačí na povrchy nastříkat trochu octa, štědře posypat sodou, nechat pár minut působit a setřít houbičkou. Nemusíte se bát přetrvávajícího zápachu octa, ten po zaschnutí zcela vymizí.

3. Pohlcovač pachů

Obzvlášť v bytě s domácími mazlíčky oceníme deodorizační účinky sody. Postačí ji rozprášit na gauč či koberec, nechat pár hodin působit a vysát. V případě, že se pejskovi stala nehoda, je kombinace sody a octa nejlepším způsobem, jak odstranit zápach moči. Trápí vás zatuchlý zápach z pračky? Osvědčeným trikem, jak jej eliminovat, je nasypat do bubnu půl hrnku sody, přidat pár kapek esenciálního oleje a vaše pračka bude vonět až do dalšího praní.
soda v misce

4. Provonění domácnosti

Soda nejenže dokáže pachy účinně pohlcovat, je též skvělým nositelem jakékoli vůně. Můžeme si tak doma vyrobit netoxický osvěžovač vzduchu, který vydrží opravdu dlouho. Stačí do dekorativní misky nasypat trochu sody a přidat 10 až 15 kapek vonného oleje.

5. Praní prádla

Jistě mi dáte za pravdu, že žluté skvrny od potu na oblíbeném tričku dokážou pořádně naštvat, zejména když nezmizí ani při opakovaném vyprání. Snadná pomoc! Nalijte na skvrnu trochu octa a posypejte sodou, nechte pár minut působit, a ještě zapracujte kartáčkem do látky. Po vyprání nebude po skvrně ani památky. Přidáním této dvojky do prací dávky naše prádlo dezinfikujeme a zbavíme nepříjemného zápachu.